x

Aktywacja mięśniowa

Poprawnie przeprowadzona rozgrzewka przygotowuje organizm do podjęcia aktywności fizycznej oraz musi uwzględniać charakter wysiłku. Jednym z elementów dobrze wykonanej rozgrzewki jest aktywacja mięśniowa dlatego w tym artykule wytłumaczę wam dlaczego powinna ona się znajdować również u was.

PO CO AKTYWOWAĆ MIĘŚNIE ?

Ćwiczenia aktywacyjne mają wiele zastosowań. Głównym sensem wykonywania aktywacji jest dostarczenie bodźca uruchamiającego mięsień oraz można je traktować jako element rehabilitacyjny.

Pisząc o bodźcu, oznacza to, że wasz mięsień dostaje sygnał, który ma za zadanie zaaktywizować go do pracy już od samego początku rozpoczęcia ruchu.

Aktywacja mięśni w kontekście rehabilitacyjnym może polegać na uruchamianiu mięśni przed lub po kontuzjach oraz może pomagać w wyrównaniu dysproporcji mięśniowych.

Ćwiczenia aktywizujące mięśnie mają za zadanie poprawić ogólne funkcjonowanie waszego ciała podczas wykonywania złożonych i wymagających ruchów. Z reguły te mięśnie prezentują się słabiej jak reszta mięśni biorących udział w ćwiczeniu. Spora dysproporcja siły między mięśniami antagonistycznymi ( np. między m. dwugłowym uda a m. czworogłowym uda ) lub ogólnie słabszy mięsień, który bierze udział w bardziej złożonych ruchu prędzej czy później doprowadzi do kontuzji sportowca.

Świetne właściwości prewencji przez urazami i kontuzjami posiadają właśnie ćwiczenia aktywizujące, które pomagają wyrównać dysproporcję siły oraz uruchamiać mięsień, który wcześniej był nie aktywy. A aktywny mięsień zaczyna przejmować obciążenie wynikającego z wysiłku i jednocześnie usprawnia cały ruch.       

JAKIE MIĘŚNIE AKTYWOWAĆ ?

Słysząc tak postawione pytanie z reguły odpowiadam: m. pośladków i m. brzucha. Nasze ciała mają ogromną zdolność do adoptowania się do warunków w jakich przebywa większość czasu. A zdecydowana większość społeczeństwa przebywa w pozycji siedzącej, która charakteryzuje się :

– przodopochyleniem szyi

– zaokrąglonymi plecami

– skróconymi zginaczami biodra

– wyłączonymi pośladkami

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak przeciwdziałać negatywnym skutkom wynikających z nadmiernego siedzenia, kliknijcie tutaj, ponieważ już poruszałem ten temat.

Podobną sytuacje osiągacie regularnie uprawiając tą samą dyscyplinę sportową. Każdy sport w swój charakterystyczny sposób wymaga nasilonej pracy konkretnej grupy mięśni, co w konsekwencji doprowadza do dysproporcji mięśni, czego następstwem mogą być urazy i kontuzje. W związku z różnicą charakteru wysiłku i pracy mięśni, aktywacja powinna być dobrana indywidualnie lub uniwersalnie, jeśli rozgrzewka jest przeprowadzana w grupie. To oczywiste, że innej aktywacji mięśniowej będzie potrzebował tenisista a innej trójboista.

PROBLEM NIEAKTYWNYCH MIĘŚNI

Nieaktywne mięśnie doprowadzają do niepożądanej sytuacji, w której inny mięsień biorący udział w wykonywaniu ruchu, przejmuje większe obciążenie na siebie. Taka długotrwała sytuacja będzie skutkowała trzema konsekwencjami:

– Dysproporcją mięśniową

– Upośledzonym wzorcem ruchowy

– Wysokim ryzykiem kontuzji

Wychwycenie informacji, który mięsień przejmuje pracę a który jest nieaktywny podczas ruchu, nie jest łatwa lecz dzięki ćwiczeniom aktywacyjnym możecie naprawić cały proces. Skutkiem będzie poprawa ruchu względem wzorca i optymalne rozłożenie siły.

Podczas wykonywania ćwiczeń aktywizacyjnych nastawiajcie się na czucie mięśniowe, starajcie się zapamiętać jak pracuje mięsień. Jednocześnie nie nastawiajcie się na pracę w jednostce czasowej, to bardziej precyzja i jakoś ruchu powinny świadczyć o wstępnym zmęczeniu mięśnia.

Trenujcie mądrze i razem zadbajmy o formę 😊

A teraz zapraszam was do poprzedniego materiału, w którym pisałem jak osiągnąć ponadprzeciętną sprawność i świetną sylwetkę. Artykuł znajdziecie tutaj.

Masz pytanie dotyczące oferty lub potrzebujesz porady w sprawie treningu ?