x

Bycie Fit jest łatwe- 5 prostych trików

Dużo osób małym nakładem czasu i motywacji pragnie być fit. Oczywiście ciężko jest osiągnąć mobilne ciało, dobrą kondycję, podtrzymać siłę, popracować nad sylwetką i zadbać o zdrowie nie poświęcając na to kilku godzin w tygodniu. A co jeśli powiem wam, że nie musicie poświęcać dodatkowego czasu, aby zadbać o powyższe elementy? W tym artykule dowiecie się co możecie zrobić, aby w ciągu dnia być bardziej aktywnym przy małym nakładzie czasu i odrobinie chęci.

5 TRIKÓW NA BYCIE FIT

1.Na zachowanie kondycji

Wykonujcie minimum 10 tys kroków dziennie.

Każdy z nas posiada smartfona i korzysta z niego przez cały dzień i prawdopodobnie również przemieszczacie się z nim non stop. Jeśli w swoim telefonie nie macie zainstalowanej aplikacji do pomiaru kroków, można zawsze taką aplikację pobrać za darmo.

Dla dokładniejszych pomiarów możecie również kupić krokomierz, który przy noszeniu go na nadgarstku będzie pokazywał dzienną ilość wykonanych kroków.

Jak osiągnąć taką ilość kroków w ciągu dnia ? Będzie to wymagać na pewno chęci zmiany stylu życia i umiejętności wytrwania w swoim postanowieniu.

Jedziesz tramwajem do pracy? Wyjdź jeden przystanek wcześniej, aby się przespacerować. A może masz 10 minut piechotą do pracy ale jedziesz autem? Zamiast auta wybierz spacer. Już uzyskaliście kilka kroków więcej w ciągu dnia. Ten sam patent można wykorzystać przy powrocie do domu.

Zamień windę na schody. Jeśli mieszkasz na 10 piętrze powrót z zakupami na górę, w szczególności na początku może być ciężki. Wybierzcie moment, w którym nie jesteście załadowani rzeczami i wysiądźcie na 7 piętrze i kolejne 3 przejdźcie się na nogach. Kolejne kilka kroków zostało wykonanych.

Przejdź się na spacer. Weź koleżankę, kolegę, rodzinę, psa czy idź wyrzucić śmieci. Znajdź sobie pretekst do wyjścia z domu i zaplanuj spacer na tyle, aby dobić do brakujących 10 000 kroków w ciągu dnia.

Zaraz znajdą się tacy co mają wymówkę: „Ale ja nie lubię chodzić, a biegać to już w ogóle!” To zamień środek transportu na rower, zamiast jechać na siłownię lub basen autem, pojedź rowerem. Dla chcącego nic trudnego.

2.Na zachowanie mobilności i zdrowych pleców

Nie oglądajcie TV w pozycji siedzącej.

Przez ciągłe przebywanie w pozycji siedzącej lub leżącej, mamy mocno przykurczone m. biodrowo-lędźwiowe i pojawiają się problemy z postawą ciała. Jakie inne negatywne skutki związane z notorycznym siedzeniem oraz sposoby ich uniknięcia, znajdziecie klikając tutaj. Zwróćcie uwagę ile czasu przebywacie w pozycji siedzącej ? Jecie śniadanie, siedzicie. Dojeżdżacie do pracy lub szkoły, siedzicie. Oglądacie osiem sezonów gry o tron, siedzicie lub leżycie. W jakich sytuacjach jeszcze ?

Prostym sposobem jest kolejna mała zmiana. Zamiast siedzieć na sofie, usiądź na podłodze po turecku. Jak wam nie wygodnie, ustawcie sobie poduszkę pod tyłek, oprzyjcie się plecami o sofę i oglądajcie dalej. Po turecku nie wygodnie, to zmieńcie pozycję na inną. Po prostu unikajcie siedzenia i leżenia na sofie podczas oglądania TV. Zmieniajcie pozycję tak, aby było wam wygodnie i róbcie to często. Wiem, że na początku ciężko będzie obejrzeć cały film w różnych pozycjach na podłodze ale pozwoli to wam na poprawę zakresów ruchu i zachowanie prawidłowych krzywizn kręgosłupa. Zacznijcie nawet od 10 minut ale stale zwiększajcie czas, aby docelowo móc wytrzymać i obejrzeć cały film. Podejmijcie ten mały wysiłek i zobaczycie, że szybko przyzwyczajacie się do innych pozycji.

3.Na podtrzymanie siły

Zasada 5 minut.

Zasada 5 minut mówi o tym, że spontanicznie podejmujecie się jakiejś aktywności fizycznej przez kolejne 5 minut. Tu i teraz, tak jak stoicie, jak jesteście ubrani. Machnijcie kilka razy ramionami, aby pobudzić krążenie i podnieść temperaturę ciała a następnie wykonajcie kilka serii pompek. Jesteście na spacerze i widzicie drążek, zróbcie kilka podciągnięć. Jesteście w pracy, w której ciągle siedzicie, w przerwie na kawę róbcie przysiady.

Czaicie jakie to jest proste? 5 minutowy trening ! No jak nie jesteście w stanie zrobić 300 sekundowego treningu w ciągu dnia ? Jasne, że jesteście. To co zrobicie nie ma większego znaczenia, porostu się ruszcie. Mogą to być pajacyki, mogą to być spięcia brzucha w leżeniu na plecach czy cokolwiek innego. Nie umiecie technicznie wykonać jakiegoś ćwiczenia? Trudno, róbcie tak jak umiecie lub wykonujcie te ćwiczenia, które znacie.

Tylko 5 minut, a jak wam się spodoba to zróbcie dłużej 😊

4.Na sylwetkę i zdrowie

Jedzcie pełnowartościowe śniadanie.

Śniadanie to podstawa i tyle w temacie. To jak zaczynacie dzień będzie warunkowało co będziecie robić w dalszej jego części. Nie zjecie śniadania, nie będziecie pilnować co jecie później. Kolejna wymówka: „ Ale ja nie mam czasu na przygotowanie śniadania rano”. To zastosujcie zasadę 5 minut, po prostu wstańcie 5 minut wcześniej. Jeśli lubicie poprzebywać trochę dłużej z rana w objęciach morfeusza to przygotujcie szybki posiłek wieczorem.

Prostym sposobem na ekspresowe śniadanie, które można zjeść na spokojnie w domu czy na szybko podczas dojazdu do pracy to szejki.

Poniżej daję wam przykład szejka, jego przygotowanie zajmie wam max 5 minut.

200 ml wody/ mleka migdałowego

1 banan

2 garście jagód/ malin mrożonych lub świeżych

1 garść migdałów

1 łyżka miodu 

Aby wszystko sprawnie poszło, polecam mieć szeroki szejker, do którego wrzucacie wszystkie składniki i miksujecie ze sobą.

5.Na połączenie kontaktów towarzyskich ze sportem

Bądźcie otwarci na propozycje wyjścia na jakiś sport lub sami wychodźcie z taką inicjatywą.

Na pewno nie chcecie być tym gościem na boisku, który wychodzi po 5 latach nieruszania się i odnosi kontuzję kolana podczas pierwszego kopnięcia piłki. Oczywiście różnie są sytuacje ale można takie sytuacje ograniczyć do minimum. Trudno zebrać całą ekipę do gry? To może spodoba się wam perspektywa rzucania frisbee w parku. To przecież jest tylko kwestia motywacji.

Sprawą oczywistą jest to, że powyższe wskazówki to początek drogi do bycia fit. Mogą również być uzupełnieniem treningów jeśli jesteście ciągle aktywni. Niemniej są one na tyle uniwersalne i nie absorbujące waszego czasu wolnego, że można się do nich zastosować w każdych warunkach. Te 5 prostych trików da wam dawkę motywacji i pozwoli zadbać o formę.

Zapraszam wam również do poprzedniego artykułu w którym dowiecie się co zrobić aby spać lepiej. Kilknij tutaj.

Masz pytanie dotyczące oferty lub potrzebujesz porady w sprawie treningu ?