x

Dlaczego Lewandowski strzelił 5 goli w 9 minut ?

              Zastanawialiście się kiedyś nad tym dlaczego czasami wam się lepiej trenuje, szybciej wchodzicie w mecz lub gracie najlepsze zawody? Oczywiście składników sukcesu jest mnóstwo wliczając w to dietę, regenerację, przygotowanie treningowe i inne czynności wpływające na to kiedy przychodzi szczyt formy. Na pewno jest jeden czynnik, który na pierwszy rzut oka jest niedostrzegany, a już na pewno niedoceniany. W tym artykule zdradzę Ci sekret dlaczego Robert Lewandowski ustanowił kilka rekordów strzelając 5. goli w 9. minut, jak Iga Świątek jako jedyny reprezentant Polski wygrała Rolland Garros oraz dlaczego Tobie udało się ustanowić lub pobić swój rekord życiowy.

               Przez chwilę pomyślcie co to może być? Co zrobiliście kiedy udało się wam pobiec życiówkę na 100m, co zrobiliście podczas bicia rekordu w martwym ciągu, który okazał się być najlepszym wynikiem. Serio nie przechodźcie dalej, tylko cofnijcie się w czasie, zamknijcie oczy i zastanówcie się krok po kroku dlaczego w swojej dyscyplinie w danym momencie udało się wam dokonać czegoś co nie przychodzi na zawołanie za każdym razem ? Specjalnie was teraz przeciągnę, żebyście nie dostali odpowiedzi i mieli czas na zastanowienie się. Oprócz szeregu czynności, których musieliście wykonać wcześniej w fazie przygotowania, to również zgrał się w tym samym czasie efekt optymalnego pobudzenia. Jeśli uważacie to za trik to nie czytajcie dalej, natomiast jeśli jesteście ciekawi dlaczego poziom optymalnego pobudzenia miał wpływ na każdy wasze rekordy, rekordy mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich zagłębcie się w ten artykuł.

JAKI WPŁYW MA POZIOM POBUDZENIA NA OSIĄGANE WYNIKI ?

Zacznę od fundamentu tego zagadnienia, czyli od OPYTMALNEGO poziomu pobudzenia. Co to znaczy? Każdy z was jest inny i też dla każdego optymalny poziom pobudzenia będzie oznaczał co innego. Trzeba znać siebie, czy zawodnika, którego jest się trenerem, widzieć jaki jest jego profil psychologiczny. Innego poziomu pobudzenia potrzebuje osoba, która w danym momencie jest szczęśliwa, nad wyraz pobudzona a innego osoba, która ma problem z którym akurat nie może sobie poradzić i z charakteru jest flegmatycznym introwertykiem. Zawodnicy często określają stan optymalnego pobudzenia jako trans, nie zastanawiają się nad tym co mają zrobić a czego nie, są pewni o słuszności podejmowanych decyzji i podejmują je w najlepszych momentach.

Skoro już wiecie, że każdy będzie potrzebował innego poziomu pobudzenia, aby pracować w sposób optymalny czy uważacie, że zawodnik futbolu amerykańskiego powinien mieć taki sam poziom pobudzenia jak zawodnik piłki nożnej? Jeżeli uważacie, że nie, to macie racje. Wyobraźcie sobie, że Robert Lewandowski wychodzi na mecz z szatni po płomiennej przemowie trenera, który namawia go i całą drużynę do ostrej gry, mówi, że ma zgnieść swojego przeciwnika, ma grać aby zdobywać pole przeciwnika itd. On wchodzi w mecz podskakując, machając rękoma, jest nad wyraz pobudzony, wykonuje mnóstwo sprintów, gra agresywnie. W rezultacie popełnia mnóstwo fauli, wybiega na pozycje spalone, nie ma czasu na rozeznanie się w sytuacji, podpala się i zamiast na chłodno przeanalizować sytuację, popełnia błędy w grze i oddaje strzały ściągając gołębie z sektora ‘D’.

Jednorazowo może taki poziom pobudzenia wyjdzie i czasami warto dodać otuchy i zmobilizować zawodników, którzy śpią na boisku lub omijają ich kolejne okazje ale z reguły to nie wychodzi. Dlaczego? Ponieważ piłkarz musi mieć inny rodzaj pobudzenia. Może grać agresywnie ale kalkulując ryzyko, może biegać dużo ale w odpowiednim momencie, może oddawać strzały ale kiedy ma dobrą okazję. Na nic mu agresja kiedy nie ma nic poza nią.

Ta sama sytuacja działa w drugą stronę, zawodniczka judo, która potrzebuje sporo agresji przy zachowaniu zimnej krwi, sporego poziomu naładowania energetycznego będzie miała inny poziom optymalnego pobudzenia jak zawodniczka, która ma do przepłynięcia 1500m kraulem i potrzebuje utrzymać spokój wraz z koncentracją na najwyższym poziomie przez najbliższe 20 minut.

JAK OSIĄGNĄĆ POZIOM OPTYMALNEGO POBUDZENIA

               Ustaliłem, że każdy ma swój poziom optymalnego pobudzenia i różne sporty wymagają różnego poziomu pobudzenia. Poniżej przedstawię wam uogólniony schemat optymalnego poziomu pobudzenia dla różnych dziedzin sportowych

– Małe pobudzenie – łyżwiarstwo figurowe, golf, thriatlon

– Średnie pobudzenie – piłka nożna, tenis ziemny, siatkówka

– Duże pobudzenie – futbol amerykański, trójbój siłowy, bieg sprinterski na 100m

Oczywiście jak wcześniej wspomniałem poziom optymalnego pobudzenia to kwestia indywidualna ale pewnie się ze mną zgodzicie, że golfista podchodzący do uderzenia piłki oddalonej 7m od dołka pędzie potrzebował innego pobudzenia jak trójboista mający podnieść z ziemi 300kg.

JAK WPROWADZIĆ SIĘ W TRANS

Zawodnicy i zawodniczki, którzy osiągają znakomite wyniki w swoich dziedzinach są tak jakby w transie, czyli inaczej mówiąc naszym optymalnym poziomie pobudzenia. Po wywiadach, w których udzielają odpowiedzi jak udało im się osiągnąć taki wynik często odpowiadają „byłem skupiony tylko na tym i tym”, „liczyło się dla mnie tylko kolejne zagranie”, „nie wiem co się działo w momencie kiedy ustanawiałem rekord ”. Oni są tak skoncentrowani na osiągnięciu celu, że nie widzą poza nim świata, do perfekcji osiągają optymalny poziom pobudzenia.

Jakie czynności możecie wykonać, aby osiągnąć poziom optymalnego pobudzenia? Możecie wykonać sesję oddechową, zwizualizujcie sobie wszystkie czynności, które musicie spełnić, aby osiągnąć pożądany cel, słuchajcie odpowiedniej muzyki, rozmawiajcie z kolegami z drużyny lub trenerem, możecie działać zupełnie na odwrót i unikać rozmowy i samemu szukać koncentracji. Zatrzymujecie czas na chwilę, żeby przeżyć moment, możecie zażyć kofeinę lub przed treningówkę i wiele innych. Sami znacie siebie najlepiej dlatego doskonale wiecie co możecie zrobić, aby osiągnąć optymalny poziom pobudzenia. Jeśli jednak jest inaczej to weźcie kartkę papieru z długopisem, zastanówcie się i wypiszcie czynności, które mogą wam pomóc, aby podczas kolejnego treningu, meczu, zawodów, próbie bicia rekordu być w transie.

Poziom optymalnego pobudzenia nie trafia się za każdym razem kiedy byście sobie tego życzyli ale warto podnieść do maksimum możliwość wprowadzenia się w trans i wykonać czynności, które przybliżą Cię do jego osiągnięcia. Trenowanie tej umiejętności wprowadzi was na następny level. Pamiętajcie, że pobudzenie nie może być ani za niskie ani za wysokie, ponieważ w obu przypadkach podejmowane decyzje i działania będą nietrafione. Umiejętność wprowadzenia się w poziom optymalnego pobudzenia spowoduje, że nadzwyczajne czynności będą na porządku dziennym i Twoje możliwości i osiągnięcia będą coraz większe.

Zapraszam was do poprzedniego materiału, w którym opisałem systemy treningowe w treningu kulturystycznym, kliknijcie tutaj, aby przejść do artykułu. Trenujcie mądrze i bądźcie w formie 🙂

Masz pytanie dotyczące oferty lub potrzebujesz porady w sprawie treningu ?