x

Jak rutyna wpływa na lepsze wyniki sportowe

To co robicie w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca, roku składa się na efekt końcowy. Jeśli macie problem w postaci braku czasu wolnego, organizacją w ciągu dnia, niepotrzebnymi i stresującymi sytuacjami warto byłoby przyjrzeć się waszemu schematowi dnia. Z pomocą przychodzi wam rutyna. Najlepsi sportowcy i biznesmeni posiadają swoje rutyny. Ci ludzie sukcesu wprowadzają nowe nawyki i wykorzystują ich pozytywne działanie, aby osiągnąć przewagę nad konkurencją. W tym artykule dowiecie się jak dobre nawyki korzystnie wpływają na wasze sukcesy w życiu i sporcie oraz jak osiągnąć przewagę nad samym sobą.

Patrząc na zdjęcie a czytając ten tekst, możecie odnieść wrażenie, że zalatuje tutaj lekko hipokryzją. Są dobre i złe rutyny. To co będzie sprawdzało się u mnie wcale nie musi przekładać się na lepsze osiągnięcia sportowe w waszym przypadku.

Czy rutyny Rafaela Nadala przygotowującego się do serwisu, układania napojów, zachowywania się między punktami będą korzystne dla kogoś innego ?

Raczej nie ale najwidoczniej w jego przypadku TAK. W końcu jest jednym z najlepszych tenisistów w historii. Więcej nt. budowania pozytywnych nawyków, możecie przeczytać tutaj.

DLACZEGO INNI SPEŁNIAJĄ CELE TRENINGOWE A JA NIE ?

Umówmy się, że to czego oczekujemy od życia nie zawsze jest tym co dostajemy. Czasami nie mamy  wpływu na to co się dzieje wokół nas a czasami wręcz przeciwnie. Taka sama sytuacja tyczy się treningu.

Musicie pamiętać, że nie wszyscy jesteśmy identyczni. Mamy różne predyspozycje, uwarunkowania genetyczne, możliwości treningowe i czasowe oraz chęci. W sytuacji kiedy wasze „chęci” są na wysokim poziomie, czyli szeroko rozumiana motywacja i determinacja, jesteście na dobrej drodze do poprawy swoich wyników sportowych.

Jednym nauka nowego ruchu przychodzi z łatwością a drugim z trudnością. Jest to w zupełności normalne, że w czymś jesteśmy lepsi a podczas wykonywania innej czynności potrzebujemy więcej czasu niż reszta na wskoczenie na ten sam poziom. Zgodzicie się jednak ze mną, że nawet jeśli potrzebujecie więcej czasu niż inni na naukę podrzutu, dłużej i ciężej musicie trenować aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę czy przebiec maraton poniżej 3 godzin to przy silnej motywacji i determinacji z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę stwierdzić, że osiągniecie ten cel.

Ogrom determinacji oraz motywacji do działania może jednak nie starczyć na spełnienie celów treningowych. Czytając kiedyś badania naukowe, zostało stwierdzone, że silna wola ma swoje granice. Przytoczę przykład dla lepszego zrozumienia zagadnienia.

Weźmy dla przykładu Tomka, który postanawia zastosować dietę redukcyjną w celu odsłonięcia mięśni brzucha. W okresie letnim kiedy pogoda dopisuje pojawiają się liczne pokusy na grilla w gronie przyjaciół, zjedzenie kiełbaski, wypicie piwka lub sześciu itd. Na pewno rozumiecie z czym Tomek się mierzy. Przecież ma jasno sprecyzowany cel, plan treningowy i przygotowany jadłospis. Żadne z tych nie zakłada ominięcia treningu, podjadania niezdrowych przekąsek i zarywania nocek. Do okoła full ludzi zajadających się lodami, pijącymi słodzone napoje i na dodatek docierają do niego reklamy nowego smaku czipsów. Tomek jak na złość z dnia na dzień dostaje coraz więcej propozycji na nocne wyjścia. Po miesiącu trzymania się wytycznych do naszego bohatera zadzwoniła dziewczyna, która mu się bardzo podoba i namówiła go na wspólną imprezę. Tomek długo się nie zastanawiając skorzystał z zaproszenia i podczas spotkania w gronie znajomych zapomniał o swoich celach treningowych bo coś mu się należy za tą silną wolę. Zajadał kiełbaski z grilla, popijając piwkiem i zagryzając tymi nowymi czpisami.

Z tej historii nasuwają się następujące wnioski:

– jesteśmy atakowani pokusami z każdej strony

– poziom silnej woli jest ograniczony

– im dłużej jesteśmy wystawieni na próbę tym bardziej kurczy się zapas silnej woli

– racjonalizujemy pojedyncze wybryki, które w następstwie stają się naszym nowym nawykiem

Także co zrobić w sytuacji kiedy silna wola i determinacja nie wystarczają ?

JAK OSIĄGNĄĆ PRZEWAGĘ NAD SAMYM SOBĄ ?

Chcecie wygrać z własnym lenistwem i pokonać swoje słabości ? Wprowadźcie dobry nawyk.

Jak rozpoznać czy wprowadzony nawyk jest tym pożądanym ? Sprawdzajcie czy czynność, którą wprowadzacie jako nawyk ma korzystne oddziaływanie w ciągu dnia lub innego okresu czasowego.

Może waszym nawykiem powinno być wprowadzenie śniadania, które zawsze omijaliście przed wyjściem do pracy ? Powodów może być wiele, ale przyjrzymy się jaki nawyk moglibyście zastosować, aby ten posiłek wprowadzić.

Wstawać 15 minut szybciej ? Sprawdźcie to rozwiązanie. Kiedy po tygodniu okaże się, że ciągle przekładacie drzemki i wstajecie o tej samej godzinie co zawsze a przez to jesteście mniej wyspani to ten nawyk może być negatywny.

W takiej sytuacji korzystniejszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie nawyku szykowania sobie śniadania dzień wcześniej w godzinach wieczornych. Wykonanie szejka, którego przygotowanie wraz z posprzątaniem zajmuje wam 5 minut być może okaże się trafionym pomysłem. Będziecie spać 15 minut dłużej jak wcześniej na czym wam zależy, śniadanie będzie przygotowane i nie tracicie czasu a co najlepsze samego szejka możecie zjeść po drodze. Taki wieczorny nawyk szykowania sobie jedzenia zdecydowanie będzie korzystny.

MOJA RUTYNA TRENINGOWA

Posiadam już kilkunastoletnie doświadczenie w treningu, prowadzę zdrowy tryb życia i przerobiłem najróżniejszych klientów. Sprawność fizyczną i sylwetkę, którą osiągnąłem są dla mnie zadawalające. Dużo czasu poświęcałem pierdołom, które nie przynosiły pożądanych efektów a jeszcze więcej czasu zajęło mi wypracowanie odpowiedniej rutyny treningowej. Uważam, że dzięki wprowadzeniu odpowiednich nawyków zawsze znajduje czas na wykonanie treningu, jestem na nim skoncentrowany a jednocześnie aktywność fizyczna pozwala mi się odprężyć. Poniżej przedstawiam wam moją rutynę treningową w pigułce:

– pilnuję posiłku przed treningowego, aby czuć się lekko podczas wysiłku

– zawsze mam zaplanowany przynajmniej jeden plan treningowy w przód, nie jeden trening ale cały plan treningowy, umiejscawiam treningi w czasie co pozwala mi na lepszą organizację dnia i wpływa na regularność treningową

– w zależności od charakteru wysiłku lub mojego samopoczucia dopasowuje muzykę, która towarzyszy mi przed i w trakcie treningu

– ciało traktuję jako jedno, dlatego przed treningiem rozgrzewam zawsze cały organizm, tutaj znajdziecie schemat rozgrzewki jaki przeprowadzam. ( artykuł o pośladkach )

– dokładnie wiem co będę robił na treningu, jakie będę miał przerwy wypoczynkowe itd

– w trakcie treningu staram się zostać aktywny i nie przeglądam telefonu

– nie rozciągam się po treningu siłowym

Poza rutynami treningowymi posiadam też inne, które pozwalają mi lepiej rozpocząć dzień, organizować go czy wygenerować trochę czasu wolnego m.in. dlatego powstał ten blog i dziele się z wami swoją wiedzą.

Wy też macie jakieś rutyny ? Uważacie, że dobrą cechą jest ich posiadanie czy staracie się aby, każdy dzień był inny i szukacie ciągłego zaskakiwania samego siebie ? Dajcie znać w komentarzu 😊

A teraz zapraszam was do poprzedniego materiału, w którym opisałem kilka ciekawostek nt. kawy, wejdźcie tutaj.

Razem zadbajmy o formę 😊

Masz pytanie dotyczące oferty lub potrzebujesz porady w sprawie treningu ?