x

Jak skutecznie rzucić palenie i zacząć regularnie trenować ? Wprowadź nawyk

Kiedy chcecie osiągnąć cel, który sobie wcześniej zamierzyliście przydatna będzie silna wola, sporo motywacji i systematyczności. Co jeśli macie słomiany zapał, często rezygnujecie z rozpoczętych projektów i nie doprowadzacie spraw do końca? Musicie sobie wyrobić nawyk. Nawyk który będzie z wami na dobre. Chcecie rzucić palenie? Wyróbcie nawyk, który spowoduje że raz na zawsze skończycie z nałogiem, a może chcecie zacząć trenować ale nigdy nie było wam po drodze na siłownie lub mieliście pełno wymówek. W tym artykule przedstawię wam bardzo skuteczną metodę, która pozwoli na zmianę lub wprowadzenie nowych nawyków. Pod lupę wezmę skuteczne rzucenie palenia i rozpoczęcie regularnych treningów.

OD JUTRA NIE PALĘ!      

Ile razy słyszeliście, że ktoś z waszego otoczenia od jutra, od poniedziałku lub od nowego roku rzuca palenie? W moim gronie mimo tego, że stosunkowo mało osób pali słyszę to regularnie. Nawet nie zliczę ile razy słyszałem od jednej osoby, która od 10 lat co roku zakłada się, że od nowego roku skończy z paleniem. Brawo za chęci natomiast widać, że nałóg wygrywa 10:0. Jak skutecznie rzucić palenie? Niektóre osoby potrafią zrobić to tu i teraz, przychodzi jakaś wielka zmiana w ich życiu lub po prostu podejmują taką decyzję i przestają palić. Co z osobami, które tak nie potrafią?

               Schemat nr 1:   

Załóżmy, że Maciek pali paczkę dziennie, czyli 20 papierosów dziennie przez ostanie 10 lat. Skupia się na ograniczeniu ilości a nie na całkowitym zaprzestaniu palenia. Ogranicza palenie przez odjęcie jednego papierosa tygodniowo. W pierwszym tygodniu pali 20 papierosów, w drugim tygodniu 19, w trzecim tygodniu 18 itd. Może przyjść taki moment, że np. w dziesiątym tygodniu liczba 11 papierosów będzie zbyt mała i będzie odczuwać potrzebę zapalenia więcej. Maciek cofa się o jeden tydzień i wraca do 12 papierosów na dzień po to aby w kolejnym tygodniu znów odjąć jednego papierosa. Dzięki temu schematowi Maciek może przestać palić już w 21 tygodni!

               Schemat 2:

Znowu zakładamy, że Maciek pali 20 papierosów dziennie. Tym razem nie ogranicza ilości palonych  papierosów, tylko skraca czas palenia. Przed każdym zaciągnięciem liczy do dziesięciu. Znowu stosuje system tygodniowy, gdzie w pierwszym tygodniu, odlicza do 10 przed każdym zaciągnięciem, w drugim tygodniu odlicza do 12 i idąc dalej tym schematem dodaje kolejne 2 sekundy do każdego tygodnia przed każdym zaciągnięciem.

Ta metoda nie pozwoli Maćkowi rzucić palenia w tydzień, ale może już po okresie 3 miesięcy okaże się, że już nie potrzebujesz palić. Czym są 3 miesiące w porównaniu do 10 lat?

OD JUTRA BIORĘ SIĘ ZA SIEBIE!

               Na początku kiedy coś sobie zakładamy nasza motywacja jest bardzo silna i bez większych problemów trzymamy się wcześniej ustalonych założeń. Natomiast z biegiem czasu, kiedy czekają nas wyrzeczenia i ciągłe wystawianie na pokusę nasza silna wola słabnie i prędzej czy później ulegniemy starym nawykom. Jako przykład weźmy Olę, która ma 10 kg nadwagi, od 10 lat ma siedzący tryb pracy i nigdy nie uprawiała żadnej aktywności fizycznej poza sporadycznymi zajęciami fitness. Stwierdza, że zaczyna biegać bo tak usłyszała, że bieganie pozwoli jej szybko zrzucić te 10kg. Efekty idą wolniej jak Ola przypuszczała i stwierdza, że jej wysiłek idzie na marne, woli po pracy odpocząć, obejrzeć serial czy spędzić czas z rodziną a nie męczyć się i to bez efektów. Niestety Ola rezygnuje z regularnych treningów po upływie 3 tygodni i wraca do starych nawyków. Brak efektów osłabił silną wolę a pokusa związana ze starymi przyzwyczajeniami okazuje się bardzo interesująca i wygodna. Zatem jak Ola powinna wprowadzić nawyk regularnych treningów?

Powinna to zrobić małymi kroczkami. Przyjmijmy schemat jednego tygodnia:

Poniedziałek- Ola szykuje tylko rzeczy do biegania i kładzie je na łóżku, po czym znowu wkłada ubrania do szafy.

Wtorek – Ola szykuje rzeczy do biegania i się w nie ubiera.

Środa – Ola ubiera rzeczy do biegania i czeka ubrana w przedpokoju przez minutę ale nie wychodzi z domu.

Czwartek – Ola ubiera rzeczy i wychodzi z domu. Dochodzi do ogrodzenia i wraca do domu.

Piątek – Ola wychodzi z domu, mija ogrodzenie i dobiega do głównej ulicy, później wraca do domu.

Sobota – Ola wychodzi z domu i idzie na 5 minutowy trucht.

Niedziela – Ola wychodzi z domu i idzie na 7 minutowy trucht.

Powyższy schemat pozwoli Oli wyrobić nawyk trenowania. Jest on niezbędny do tego, aby przetrwała trudne chwile w późniejszym etapie, a takie przyjdą na pewno. Dzięki tej metodzie nie uda się zrzucić 3 kilogramów w 3 tygodnie, tak jakby Ola zaczęła trenować od razu. Natomiast w dłuższej perspektywie czasu pozwoli jej schudnąć 10 kg i utrzymać wagę oraz regularnie trenować i dbać o zdrowie i formę. Oczywiście schemat, który stworzyłem można modyfikować na różne sposoby, natomiast ważne jest aby przetrzymać chęć wyjścia z domu i wykonania od razu treningu. Chcemy rozbudzić tą motywację i chęć wykonania treningu w celu wprowadzenia nawyku. Gdy nawyk będzie wprowadzony i utrwalony Oli będzie łatwiej iść pobiegać w momencie kiedy nie będzie miała na to ochoty.

METODA KAIZEN

 Powyższe schematy rzucenia palenia czy wyrobienia nawyku biegania to nie moje „widzi mi się” tylko metoda małych kroków, nazywana metodą KAIZEN. Polega ona na działaniu opartym na systematyczności i wprowadzaniu zmian, które nie wywołują stresu. Jeśli ktoś z was ma problem z rewolucyjnym zerwaniem lub wprowadzeniem nowego nawyku, ta metoda pozwoli wam na podjęcie nieinwazyjnych działań z zachowaniem komfortu. Przez takie małe zmiany nie uzyskasz efektu od razu natomiast w dłuższej perfektywnie osiągniesz cel i zyskasz o wiele więcej. Przecież skutecznie rzucając palenie w pierwszej kolejności osiągniesz swój cel a w drugiej zyskujesz lepsze zdrowie, podczas wprowadzeniu nawyku biegania z czasem stracisz zbędne kilogramy a w przyszłości zostanie nawyk regularnych treningów, które dadzą Ci nowe możliwości.

Wyrobienie nawyku nie przychodzi łatwo oraz wymaga czasu i systematyczności. Dla osoby, która ma jasno sprecyzowany cel pozostaje znaleźć tylko środek jego realizacji. W momencie kiedy chcesz rzucić palenie lub zacząć biegać wypróbuj metodę, którą przedstawiłem powyżej. Najlepsze jest to, że dzięki małym kroczkom możesz osiągnąć każdy cel lub zastąpić zły nawyk dobrym.

Jeśli masz już wyrobiony nawyk wykonywania treningów dowiedz się jak ułożyć skuteczny plan treningowy zapisując się do mojego darmowego ebooka, którego znajdziesz tutaj lub mogę zrobić to za Ciebie w momencie kiedy wykupisz u mnie indywidualny plan treningowy.

Warto zadbać o formę i cieszyć się zdrowiem.

Masz pytanie dotyczące oferty lub potrzebujesz porady w sprawie treningu ?