x

Joint by joint – mobilność i stabilność stawów

Mobilność to zdolność do wykonania bezbolesnego ruchu w stawie w optymalnym zakresie. Prawidłowy zakres ruchomości w stawach wpływa na swobodne wykonywanie złożonych ćwiczeń tj. przysiad, martwy ciąg, podciąganie czy elementy dwuboju olimpijskiego. Te z kolei przekładają się na poprawę siły, mocy, dynamiki, koordynacji oraz wpływają na wyrzut hormonów i wzrost masy mięśniowej. W tym artykule dowiecie się jaką koncepcję mobilności przedstawia system staw po stawie oraz jak wpłynie na wasze zdrowie i zakres ruchomości w stawach.

MOBILNOŚĆ A STABILNOŚĆ

Jak już wcześniej napisałem mobilność to umiejętność układu nerwowo-mięśniowego do wykonania efektywnego ruchu w stawie w pełnym zakresie. Mobilność oznacza co staw jest w stanie zrobić sam z siebie, jaki ma zakres, do czego jest zdolny bez wpływu zewnętrznego.

Stabilność to aktywna kontrola mięśniowa położenia stawu, pozwalająca przenosić siły i momenty sił w połączeniu z elastycznością tkanki mięśniowej i mobilnością stawu. Inaczej mówiąc to zdolność do utrzymania pozycji w przypadku zmiany.

KONCEPCJA JOINT BY JOINT

Koncepcja ta jasno precyzuje, które stawy naszego ciała powinny być mobilne, a które stabilne. ( Tutaj wstaw infografikę) Każdy staw potrzebuje zarówno mobilności i stabilności lecz ważne dla zdrowia stawów i prawidłowych zakresów jest przewaga odpowiedniej cechy.

WPŁYW MOBILNOŚCI I STABILNOŚCI NA ZDROWIE I OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE

Częstym problemem z układem ruchu wynikają ze :

1. Spłyconego zakresu ruchu

2. Hipermobilności

3. Braku stabilności

W dzisiejszych czasach jest normalne, że przynajmniej połowę czasu w ciągu dnia spędzamy siedząc. Poza wyłączeniem z użytku mięśni brzucha i pośladków, które są niezbędne do utrzymania prawidłowej postawy ciała ( więcej nt. możecie przeczytać tutaj ), skrócenia mięśni biodrowo-lędźwiowych, również następuje utrata mobilności w odcinku piersiowym kręgosłupa ( w infografice wyżej określone jako górny odcinek kręgosłupa ). Utrata mobilności w jednym odcinku wpływa niekorzystnie na sąsiadujące stawy. Dlatego gdy odcinek piersiowy kręgosłupa jest mniej mobilny, zaczyna zaburzać pracę barków czy szyi i powodować ciągłe garbienie się, dzięki któremu będziecie mieli super moc wiązania butów na stojąco bez pochylania się.

Ale to nie wszystko. Przez zaburzenie pracy poszczególnych stawów, nabierają one nowej ruchomości i zaczynają kompensować prawidłowy wzorzec ruchowy. Kompensacja ta z kolei będzie doprowadzała do nienaturalnych ruchów w stawach co w konsekwencji będzie prowadzić do utrwalanie nieprawidłowego wzorca oraz skutkować będzie mikrourazami. Trwanie w takim stanie spowoduje nakładaniem się mikrourazów na siebie czego następstwem będą kontuzje.

Kontuzja będzie niosła za sobą konsekwencję w postaci uszczerbku na zdrowiu, ominięciu okresu przygotowawczego czy startów w sezonie.

JAK PRACOWAĆ NAD MOBILNOŚCIĄ I STABILNOŚCIĄ ?

Praca nad mobilnością

1. Krótka rozgrzewka aerobowa podnosząca temperaturę ciała – max 2 min

2. Rozluźnienie mięśni oraz powięzi przy pomocy rolera lub twardych piłek ( gumowa piłka dla psów, do lacrosse lub golfa )

3. Rozciąganie dynamiczne lub statyczne mięśni

4. Ćwiczenia zwiększające zakres ruchu np. jefferson curl

5. Utrwalenie nowego zakresu ruchu w z złożonym wzorcu ruchowym poddanym oporowi zewnętrznemu – np. martwy ciąg sumo lub przysiad ze sztangą nad głową

Praca nad stabilnością

Pracę nad mobilnością można połączyć ze stabilnością w rozgrzewce przed treningowej. W elementach dynamicznego rozciągania mięśni lub ich aktywacji można wprowadzać mniejszą ilość punktów podporu.

Przykładem może być stanie na jednej nodze z jednoczesnym dociągnięciem drugiej nogi do klatki piersiowej. Łapiąc oburącz kolano wykonujecie zdecydowane dociągnięcie kolana do klatki z chwilowym przetrzymaniem oraz pełną kontrolą i pracą nad stabilnością stawu kolanowego nogi wyprostowanej.

System joint by joint Graya Cooka to kompletny przewodnik uzmysławiający, które stawy i odcinki naszego ciała powinny być nacechowane odpowiednią umiejętnością. Sumienna praca i zastosowanie się do jego wytycznych spowodują poprawę ruchomości stawów, pewniejsze wykonywanie wzorców ruchowych co przełoży się na lepszy poziom sportowy i zwiększą zaufanie we własne możliwości.

<< Poprzedni artykuł „Wprowadź JAKOŚĆ do swojego treningu”

Razem zadbajmy o formę 😊

Masz pytanie dotyczące oferty lub potrzebujesz porady w sprawie treningu ?