Umiarkowane picie kawy ma korzystne działanie. Przez dużą zawartość kofeiny pobudza organizm, korzystnie wpływa na trawienie i przyśpiesza przemianę materii, a przez zawartość kwasu chlorogenowego chroni wątrobę przed uszkodzeniami a nawet może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka wątroby. Z drugiej strony jest silnie uzależniająca i w większych dawkach niesie za sobą wiele negatywnych skutków. W tym artykule dowiecie się jakie są pozytywne i negatywne skutki picia kawy.
JAK DZIAŁA KAWA ?
Wielu z was kawa pewnie kojarzy się z przyjemnością, może to jest chwila dla siebie połączona z relaksem, może być synonimem dobrze rozpoczętego dnia lub zastrzyk energii podczas ciężkiego dnia.
Atmosfera towarzysząca piciu kawy i pozytywny zastrzyk energii powoduje sporą chęć powrotu do tego napoju i powtórzeniu całego rytuału. Kofeina zawarta w kawie pobudza ośrodkowy układ nerwowy ( OUN ), a ten odpowiada za analizę bodźców, uczenie się i zapamiętywanie nowych informacji, kontrolowanie reakcji i emocji organizmu oraz wiele innych.
Kofeina powoduje wyrzut adrenaliny i dopaminy. Wzmożona produkcja adrenaliny nawet po wypiciu pierwszego łyka powoduje przyśpieszone bicie serca, zwiększoną potliwość i spore pobudzenie. Jeśli chodzi o wpływ kofeiny na dopaminę to możecie zaobserwować lepsze samopoczucie i dobry nastrój.
Nasz organizm ma spore umiejętności adaptacji do nowych warunków. Pamiętacie jak wypiliście pierwszy raz kawę ? A teraz ile kaw dziennie musicie wypić, żeby pobudzić organizm do działania ? Przy regularnym spożywaniu kawy nasz organizm zaczyna produkować w mniejszych ilościach adrenalinę i dopaminę. W związku z tym odczucia po wypiciu esspresso czy jednej filiżanki kawy nie będą już takie same jak przy sporadycznym piciu kawy.
POZYTYWNY WPŁYW PICIA KAWY NA ORGANIZM
– zapobiega procesom starzenia się -> polifenole zawarte w kawie wychwytują wolne rodniki i usuwają je z organizmu
– sprawia, że czujecie się szczęśliwi -> ma na to wpływ wzmożony wyrzut dopaminy. Dopamina nie dość, że oddziałuje na koordynację ruchową to również ma spory wpływ na sferę emocjonalną. Sporadyczne spożywanie kawy może nawet wiązać się z ogromnym poziomem pozytywnych emocji i entuzjazmu.
– korzystnie wpływa na regenerację wątroby -> odpowiedzialny za to jest kwas chlorogenowy chroniący wątrobę
– zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 – więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.
– zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona
– zapobiega senności i pobudza -> kofeina zawarta w kawie, krótkotrwale podnosi ciśnienie ale przyśpiesza akcję serca przez co organizm staje się lepiej dotleniony
– pobudza przemianę materii -> przez podwyższenie poziomu produkcji ciepła przez organizm
– korzystnie wpływa na odchudzanie ( tylko czarna kawa bez dodatku cukru i śmietanki )
– poprawia nastrój
– zmniejsza stres -> jest to pośredni wynik wyrzutu dopaminy oraz pobudzenia mózgu i mięśni.
– zawiera antyoksydanty -> pozytywnym efektem antyoksydantów jest neutralizacja wolnych rodników, które mają negatywny wpływ na nasz organizm.
NEGATYWNY WPŁYW PICIA KAWY NA ORGANIZM
– wypłukuje z organizmu wapń i magnez -> kofeina powoduje szybsze usuwanie magnezu z organizmu a w konsekwencji może wpływać na niedobór tego pierwiastka
– przedawkowanie lub nagłe odstawienie kawy może powodować nerwowość, bóle głowy, pogorszenie nastroju i ogólne rozdrażnienie
– utrudnia zasypianie -> kofeina z kawy, ulega połowicznemu rozkładowi po ok. 5h od momentu wypicia. Z tego powodu zalecałbym wypijanie kawy najpóźniej 7 godzin przed pójściem spać.
– uzależnia -> kofeina to alkaloid uzależniający, na który organizm przyzwyczaja się i potrzebuje większych dawek do osiągnięcia efektu pobudzenia
– może powodować niestrawność i zaburzenia trawienia
– odwadnia -> spowodowane to jest pobudzeniem mózgu, mięśni i organów, a zwłaszcza nerek, które po wypiciu kawy intensyfikują swoje możliwości do produkcji moczu
– nadmierne spożywanie doprowadza do zakwaszenia organizmu -> zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej może powodować trudności w odchudzaniu. Do objawów zakwaszenia organizmu mogą należeć: bóle głowy, nerwowość czy zmęczenie.
Zdecydowanie nie jestem osobą, która nie wyobraża sobie życia bez kawy. Picie kawy staram się traktować jako element, który ma mnie pobudzić i dać kopa a przy codziennym spożywaniu nawet jednej filiżanki efekt, na którym mi tak zależy będzie mniejszy.
Mam okresy, w których potrzebuję być bardziej skupiony i pobudzony to wtedy chętnie sięgam po kawę, z drugiej strony stawiam sobie granicę. Mogę wypić max 200ml kawy na dzień, a najczęstszym wyborem jest mała filiżanka w granicach 140-160 ml/ dziennie. Sporadycznie sięgam też po kawę kiedy chcę dobrze spędzić czas z bliskimi. W takich sytuacjach dobrze mi robi mała filiżanka kawy wypita w towarzystwie.
Inaczej się zachowuję kiedy potrzebuję chwili relaksu z maksymalnym orzeźwieniem. W zależności od możliwości wypijam esspresso z łyżeczką cukru i łącze to z 20 minutową drzemką lub ćwiczeniami oddechowymi. Po takiej sesji czuje napływ nowej energii. Taki „reset” powoduje, że szybko jestem gotowy do działania.
Kawa poza swoimi dobrodziejstwami może być też dobrym pretekstem do wyjścia ze znajomymi czy umówienia się z dziewczyną na randkę 😊 Aby korzystać z dobrodziejstw kawy zdecydowanie powinniście sięgać po nią rzadziej jak częściej.
A teraz zapraszam was do poprzedniego artykułu, w którym pisałem nt jak trenować mądrze i mieć świetne efekty, bez codziennego zarzynania się. Kliknijcie tutaj, aby przejść do materiału.
Razem zadbajmy o formę.
Piśmiennictwo: