Crossfit w ostatnich latach zrobił wiele dobrego dla szeroko rozumianej branży fitness i nie bez przyczyny zdobył taką popularność. Zrzesza ze sobą ludzi z wielu środowisk, wpływa na świadomość osoby ćwiczącej i co osobiście się bardzo podoba to szeroki wachlarz ćwiczeń i rodzaju wysiłku. Crossfit ma swoje plusy i minusy, po części przedstawię Ci najważniejsze z nich.
WADY TRENINGU CROSSFIT
Nie nadaje się dla osób zaczynających przygodę z wysiłkiem fizycznym – ze względu na złożoność ćwiczeń oraz metod osoby, które nie mają znajomości podstawowych ćwiczeń, nie są nauczone stabilizacji, mają ograniczenia ruchomości stawów, nie mają zbudowanej siły i wytrzymałości i wiele innych, powinny po kolei, dzieląc trening zdobyć osobno doświadczenie w treningu siłowym oraz kondycyjnym.
Technika – zbyt duża ilość ćwiczeń do nauczenia dla osoby, która zaczyna. Jak ktoś ma wykonać kompleks sztangowy, nie mając pojęcia jaka jest jego pozycja wyjściowa do martwego ciągu? Wiem, że możemy skalować ćwiczenia ale techniki nie nauczymy się w 15 minut.
Kolejną wadą jest słaba technika wykonywanych ćwiczeń przez osoby, które regularnie trenują lub są nawet zawodnikami, wynikająca ze sporego zmęczenia w trakcie WOD’a lub chęci przyśpieszenia wykonywanego ćwiczenia. Np.: butterfly pull up, ćwiczenie które szybko może uszkodzić stawy i więzadła w barkach.
Duże prawdopodobieństwo przeciążeń lub kontuzji – praca na dużym zmęczeniu, brak kontroli ruchu, duży opór zewnętrzny i możliwe prawdopodobieństwo braku mobilności w stawie to recepta na wystąpienie lub odnowienie kontuzji.
Przewaga pracy tylnej taśmy – brak równomiernego obciążenia mięśni i praca w większość w płaszczyźnie strzałkowej, w dłuższej perspektywie czasu będzie powodować wady postawy spowodowaną dysproporcją siły mięśni.
Absurdalne założenia – mój znajomy trener brał kiedyś udział w zajęciach w renomowanym klubie, w którym po rozgrzewce ogólnorozwojowej pierwszym zadaniem w ich treningu to sprawdzić maksa w przysiadzie ze sztangą na plecach w 7 minut ! Źle dostosowana rozgrzewka, zbyt krótki czas na sprawdzenie rzeczywistej wartości podniesionego ciężaru, na pewno nie oddadzą realnego 1RM, w porównaniu do przeprowadzonego w optymalnych warunkach, a to najmniejszy problem.
ZALETY TRENINGU CROSSFIT
Koncentruje się na wielu cechach motorycznych – siła, wytrzymałość, mobilność i inne, to wszystko znajdziesz w tym systemie treningowym. Często łączy w pary lub kombinację różne rodzaje wysiłku na jednym treningu.
Praca nad mobilnością – to dzięki Crossfitowi ludzie zaczęli pracować nad mobilnością i ruchomością stawów a nie tylko nad pompowaniem mięśni.
Brak nudy – ćwiczenia zaczerpnięte z dwuboju olimpijskiego, trójboju siłowego, ćwiczeń gimnastycznych, aerobowych nie pozwalają się nudzić. Każdy znajdzie coś dla siebie w czym jest dobry i może rozwijać swoje umiejętności.
Uczy nowych umiejętności – wprowadzenie skilla w treningu pozwala wam na naukę ćwiczeń gimnastycznych tj. muscle up’a na kółkach czy chodzenie na rękach lub ćwiczeń ze sztangą, ketlem, gdzie dowiadujesz się jak wykonać rwanie czy tureckie wstawanie. Ze względu na taką zmienność przez kilka lat możesz poznawać i szkolić do perfekcji nowe ćwiczenia.
Przewaga ćwiczeń wielostawowych – wpływają na pracę całego ciała i większy wyrzut hormonu wzrostu, który zagęszcza mięśnie i przyśpiesza metabolizm.
Rywalizacja – element, który występuje w zajęciach grupowych kiedy ścigasz się z innymi uczestnikami lub jak trenujesz sam i musisz wykonać konkretną ilość rund, powtórzeń w określonym czasie. Jest to dobra opcja dla byłych sportowców, którzy szukają nowych wyzwań i motywacji do treningu.
Zróżnicowanie treningowe – oprócz wielu ćwiczeń możemy modyfikować trening pod względem objętości, intensywności oraz czasu trwania.
CO MYŚLĘ O TRENINGU CROSSFIT
Jeśli trenujesz crossfit to będziesz lepszy w crossficie i żaden profesjonalny sportowiec nie powinien nagle się koncentrować nad uprawianiem tej dyscypliny w celu poprawy rezultatów w swojej dziedzinie. Są dużo efektywniejsze metody treningowe na to żeby biegać szybciej lub dłużej, skakać wyżej czy poprawić motoryczność w sportach zespołowych a utarło się, że Crossfit jest dobry na wszystko. Oczywiście przez swoją wszechstronność poprawia on praktycznie każdą cechę motoryczną ale nie sprawi, że będziesz w którejś z nich prezentować mistrzowski poziom. Jeśli chcesz być najlepszy w podnoszeniu ciężarów to podnoś ciężary, proste. Natomiast jeśli zależy Ci na ogólnej sprawności, poznaniu nowych ludzi i braku nudy to znajdziesz w tych zajęciach coś dla siebie. Również warto zaznaczyć, że udział w samych zajęciach trwających godzinę często nie wystarcza, trenuj świadomie i jeśli wiesz, że masz braki w którymś z elementów poświęć mu czas przed zajęciami lub osobną jednostkę treningową.
Aby zacząć trenować ten sport, jestem przekonany, że trzeba mieć bardzo dobrą znajomość ćwiczeń, które głównie występują podczas treningu. Widzieć jakie są wasze możliwości, na ile możecie sobie pozwolić, co możecie wykonać a czego nie. Przez element narastającego zmęczenia i rywalizację koncentracja na wykonywanych ruchach schodzi na drugi plan, a wtedy już wiecie co może się stać. A przecież w sporcie amatorskim jest ważne, aby był dla zdrowia a nie na odwrót. Rozumiem chęć progresu, bycia w lepszej formie i potrzebę rywalizacji. Jest mi to doskonale znane i zawsze na treningu daję z siebie tyle na ile mnie stać w danym dniu ale na pewno nie chcecie odnieść kontuzji barku i być wykluczonym z uprawiania jakiejkolwiek aktywności fizycznej przez miesiąc lub rok, bo chcieliście wyprzedzić jakiegoś uczestnika zajęć, który był cały czas o krok przed wami. Akurat on może być dzisiaj w lepszej dyspozycji, ma dłuższy staż treningowy lub WOD bardziej jest ułożony pod jego możliwości.
Nie chcę tutaj jednoznacznie powiedzieć, że Crossfit jest jedynym słusznym rozwiązaniem lub tym najgorszym. Z jednej strony jest ogromna ilość elementów, z których sam korzystam, poprawiają moje osiągnięcia i dają dużo radości, z drugiej strony są elementy, które nie pozwalają mi trenować tylko tym systemem. Trenujcie świadomie, pracujcie więcej i mądrzej niż wymaga tego trener na zajęciach. Jeśli szukacie tutaj jednoznacznej odpowiedzi to musicie sami zadecydować czy Crossfit jest dla was, ja dałem wam szerokie pole widzenia i na tej podstawie możecie się określić,.
Każdy ruch jest lepszy jak jego brak, dlatego zadbaj o formę 😊
Zapraszam was do poprzedniego artykułu, w którym pisałem nt okresów sensytywnych u dzieci i młodzieży. Tłumaczę jak mogą trenować mądrzej, aby osiągać szybciej wysoki poziom sportowy i zwiększyć szansę na bycie najlepszym w swojej dyscyplinie sportowej. Kliknij tutaj.